Guggenheim Fellows

Division of Humanities and Fine Arts
54 Recipients since 1954

  • 2015 Jose Cabezon, Religious Studies
  • 2015 Swati Chattopadhyay, History of Art and Architecture
  • 2013 Ann Taves,┬áReligious Studies
  • 2007 Richard Ross, Department of Art
  • 2007 David White, Department of Religious Studies
  • 2006 Patricia Cohen, Department of History
  • 2005 Sharon Farmer, Department of History
  • 2003 Catherine Albanese, Religious Studies
  • 2002 John Nathan, East Asian Language and Cultural Studies
  • 2001 Abigail Solomon-Godeau, History of Art and Architecture
  • 1999 Edson C. Armi, History of Art and Architecture
  • 1999 Carol Lansing, Department of History
  • 1998 Jody Enders, Department of French and Italian, Department of Dramatic Art
  • 1998 Nelson Lichtenstein, Department of History
  • 1998 Elisabeth Weber, Germanic, Slavic, and Semitic Studies
  • 1997 Patricia Fumerton, Department of English
  • 1996 Suzanne Jill Levine, Department of Spanish and Portuguese
  • 1995 Alan Liu, Department of English
  • 1992 Mario Garcia, Department of History
  • 1989 Ann K. Hamilton, Department of Art
  • 1989 David Marshall, Department of English
  • 1989 David P. Rock, Department of History
  • 1989 Peter T. Shelton, Department of Art
  • 1989 Everett Zimmerman, Department of English
  • 1988 Sucheng Chan, Department of History
  • 1988 Sandra A. Thompson, Department of Linguistics
  • 1987 Apostolos Athanassakis, Department of Classics
  • 1987 Alejandro Planchart, Department of Music
  • 1985 Joel S. Feigin, Department of Music
  • 1985 Richard Helgerson, Department of English
  • 1985 Ulrich Keller, History of Art and Architecture
  • 1984 Lawrence Badash, Department of History
  • 1984 John Sullivan, Department of Classics
  • 1983 Edwin Duval, Department of French and Italian
  • 1982 Robert Kelley, Department of History
  • 1980 David Gebhard, History of Art and Architecture
  • 1979 William Frost, Department of English
  • 1978 Henri Dorra, Department of Art
  • 1978 Garrett Stewart, Department of English
  • 1972 Anne G. Cushing, Department of French and Italian
  • 1972 Vivian Mercier, Department of English
  • 1970 George Dangerfield, Department of History
  • 1969 Edgar Bowers, English Department
  • 1968 Stuart P. Atkins, German Department
  • 1967 Alexander Deconde, Department of History
  • 1967 Richard Exner, Department of German
  • 1967 Philip Walker, Department of French and Italian
  • 1965 Warren C. Hollister, Department of History
  • 1965 Harold Kirker, Department of History
  • 1965 Joachim Remak, Department of History
  • 1962 Immanuel Hsu, Department of History
  • 1960 Mark Hemmer, Department of French and Italian
  • 1959 Alexander Deconde, Department of History
  • 1958 Edgar Bowers, Department of English
  • 1958 William Frost, Department of English
  • 1958 Marvin Mudrick, Department of English
  • 1954 Stuart P. Atkins, German Department